Stress, ansvar og forventningspress
Kjære partner! Hjertelig velkommen til alle dere som er opptatt av prosjektprosesser! Vi samler unge OG erfarne prosjektutøvere til en dag med faglig refleksjon, erfaringsdeling, nettverking og dialog. Stamhuset står for deilig servering både før og etter det faglige, akkompagnert av Stamhusbandet.
Prosjekt Norges NextGen Partnerforum – arrangert av OPAK
🟢 Om temaet: Stress, ansvar og forventningspress
Mange unge i prosjektbransjen er ambisiøse og ønsker ansvar. For mange er press også en drivkraft og en naturlig del av det å jobbe med prosjekter. Utfordringen oppstår når ansvar og forventninger flyter sammen, og det blir uklart hvor mye som faktisk forventes, hva som er midlertidig, og hva som etter hvert oppfattes som normalen.
🟢 Årets tema retter oppmerksomheten mot hvordan ansvar og stress håndteres i praksis
Manglende forventningsavklaringer, utydelig kommunikasjon og ulike oppfatninger av kapasitet kan over tid føre til at man tar på seg mer enn man egentlig har rom for, uten å si ifra eller stille spørsmål ved om arbeidspresset er bærekraftig. Forumet inviterer til refleksjon og erfarings-deling rundt hvordan både enkeltpersoner og prosjektorganisasjoner kan håndtere dette bedre, slik at engasjement og ansvar ikke går på bekostning av mennesker eller prosjekter.
🟢 Unge stemmer i en gammel bransje
NextGen Partnerforum er et initiativ der den yngre generasjonen i prosjektbransjen tar ordet og løfter problemstillinger som i økende grad preger prosjektarbeid i dag. Stress, ansvar og forventningspress kan arte seg ulikt og oppleves forskjellig, avhengig av rammer, forventninger og hvordan prosjektarbeidet praktiseres i ulike roller og deler av bransjen.
For å belyse dette fra flere sider samler forumet deltakere med ulik fartstid i bransjen, og legger til rette for forståelse og dialog på tvers av generasjoner.
🟢 Formål for dagen
Gjennom dialog mellom unge og erfarne prosjektutøvere ønsker forumet å belyse stressmestring, trygghet i rolleutøvelse og samspill på tvers av generasjoner. Målet er å styrke forståelsen for menneskelige faktorer i prosjekter og legge til rette for samtaler om hvordan både enkeltpersoner og organisasjoner kan bidra til mer bærekraftige prosjektprosesser over tid.
A G E N D A
11.00 Registrering og lunsj
12:00 Bolk 1
🎤 Velkommen og introduksjon
Prosjekt Norge
🎙️Introduksjon av dagens tema
Synnøve Kogstad, Statsbygg
❤️ Erfaringer med rehabilitering etter at det har gått for langt
Agnar Johansen, Prosjekt Norge/NTNU
🧭 Ansvar og forventninger som ny i bransjen i store prosjektorganisasjoner
Ulrik Hansen, HENT
☕ Pause / mingling
13:05 Bolk 2
🚀 Forventninger og press som drivkraft tidlig i karrieren
Kristin Piene, Consigli
🧰 Systematiske verktøy for å håndtere stress og forventningspress
Linn Cecilie Skarderud, Agil Helse
☕ Pause / mingling
13:45 Bolk 3
🛡️ Håndtering av stress og forventningspress med tips og triks
Karoline Strand, Oslo Universitetssykehus (OUS)
🏗️ Tidlig ansvar i store og komplekse prosjekter
Sebastian Forslund Sanne, Statsbygg
☕ Pause / mingling
14:30 Bolk 4
🧠 Mental trening og prestasjonspsykologi
Stein Robin Syse Waldenstrøm, Norges Idrettshøgskole (NIH)
🎯 Langvarig press og forventninger – læring når resultater lar vente på seg
Sverre Aspenes, Rekruttlandslaget i skiskyting
🤝 Gruppearbeid
15:40 Bolk 5
🏆 Presentasjon av «Årets prosjekt»
Utdeling ved Prosjekt Norge
🔚 Avslutning og planer for Afterwork
16:00 – 18:00 AfterWork…
I N N L E D E R E og B I D R A G S Y T E R E

Synnøve Kogstad er prosjektleder i Statsbygg, hvor hun arbeider med utvikling og gjennomføring av prosjekter i statlig sektor.
Hun har tidligere jobbet i fem år med Norsk havteknologisenter, et milliardprosjekt med høy teknisk kompleksitet i Trondheim. Her har hun hatt roller innen prosjektledelse, prosjekteringsledelse og prosjektstyring på tvers av flere kontrakter. Synnøve har også utviklet seg innenfor VDC, BREEAM og samhandling, og brenner for god kommunikasjon og bærekraftige løsninger i prosjekter.
Våren 2020 fullførte hun en mastergrad i byggeteknikk og arkitektur med fordypning i bygningsplanlegging ved NMBU.
Synnøve er dagens konferansier.

Agnar Johansen
Agnar er professor i prosjektledelse ved Institutt for bygg og miljøteknikk ved NTNU, og er senterleder i Prosjekt Norge. Han har mer enn 30 års erfaring med forskning, utdanning og konsulentoppdrag innen offentlig og privat sektor.
Han har ledet flere store forskningsprosjekter innen styring av usikkerhet og raskere og mer effektiv prosjektgjennomføring og miljøvennlig utbygging av tettsteder og smarte byer. Johansen er faggruppeleder for gruppen byggeprosess og leder av MobiltetsLab Stor Trondheim.

Ulrik Hansen er utdannet sivilingeniør fra NTNU, IBM og arbeider som prosjektleder i HENT. Han vært involvert i en rekke prosjekter med varierende størrelse, kompleksitet og gjennomføringsform.
De siste årene har han hatt en sentral rolle i prosjektstyringen av HENTs kontrakter i byggetrinn 1 av det nye Regjeringskvartalet. Her har han hatt ansvar for fremdriftsstyring og koordinering på tvers av entrepriser, kontrakter og fagmiljøer. I dag er han involvert i fase 1 av Normansløkka – NRKs nye hovedkontor – hvor han arbeider med å planlegge og tilrettelegge prosjektgjennomføringen innenfor prosjektets definerte kostnads- og fremdriftsrammer.
Ulrik er særlig opptatt av prosessledelse og tverrfaglig problemløsning. Gjennom erfaring fra komplekse prosjekter har han erfart hvor avgjørende samhandling og felles målforståelse er for å lykkes. Selv om det å være ung i bransjen til tider kan oppfattes som en utfordring, ser han også at det kan være en styrke – særlig i arbeidet med å utfordre etablerte tankesett og skape engasjement på tvers av prosjektorganisasjonen.

Kristin Svånå Piene arbeider med produktutvikling, med særlig fokus på utvikling av KI-produkter rettet mot bygg- og eiendomsbransjen. Hun har tidligere jobbet i Consigli, og er nå en del av AECOM etter at selskapet ble en del av konsernet i fjor.
Hun har jobbet tett med kunder, fra tidlige salgsprosesser til langsiktige samarbeid, for å sikre at KI-løsningene tas i bruk og løser reelle, bransjespesifikke utfordringer. Ved å kombinere byggeteknisk kompetanse med kunstig intelligens, bidrar hun til å utvikle produkter som gir økt effektivitet og målbar verdi for kundene. Kristin er særlig engasjert i hvordan KI kan forbedre beslutningsgrunnlag, redusere feil og optimalisere løsninger på tvers av fag.
Tidligere har hun opparbeidet seg praktisk erfaring fra entreprenørbransjen, blant annet gjennom arbeid med miljøsertifisering (BREEAM), kvalitetssikring og prosjektoppfølging.
Kristin har sivilingeniørutdanning innen bygg- og miljøteknikk fra NTNU.

Linn Cecilie Skarderud er helsestrateg og leder for #teamlivsstil i Agil Helse, hvor hun arbeider med helsefremmende strategier og bistår ledere, hr og ansatte med bedret status totalt i organisasjonen.
Hun har 17 års erfaring, og sitter i dag som fast konsulent og rådgiver i ulike lederforum i norske virksomheter og jobber i skjæringspunktet mellom organisasjon og ledelse (psykososialt arbeidsmiljø), arbeidsmedisin og livsstilsmedisin. Dette forankret i det systematiske HMS-arbeidet.
Hun har en mastergrad i idrettsfysiologi og helsepsykologi, med videreutdanning i det kognitive og mentaltrening. De senere år har hun spesialisert seg i stress-presshåndtering, og brenner for forebyggende helsestrategi og det å utvikle organisasjoner og kulturer der ansatte kan prestere, samarbeide og ta gode beslutninger – selv under høyt tempo og kompleksitet. Bærekraftig arbeidsevne og prestasjoner som varer – som individ, gruppe og topporganisasjon.

Karoline Strand er prosjektleder i Eiendomsavdelingen ved OUS, med ansvar for sluttfase og testing av tekniske anlegg i de nye sykehusene. Hun er en robust og energisk leder med bred erfaring fra komplekse prosjekter i universitets-, høyskole- og sykehussektoren, inkludert Livsvitenskapsbygget og Nye Radiumhospitalet.
Med bakgrunn som samfunnsplanlegger kombinerer Karoline et skarpt blikk for detaljer med en dyp forståelse for den røde tråden og helheten i store samfunnsoppdrag. Hun trives best i krevende prosesser med mange interessenter, der hun får bruke sitt løsningsorienterte hode til å sikre både fremdrift og kvalitet. Karoline beskrives som en systematisk og målrettet leder, som samtidig er genuint menneskeorientert, omgjengelig og lyttende.

Sebastian Forslund Sanne er prosjektleder i Statsbygg, og har erfaring med gjennomføring av komplekse byggeprosjekter. Han er utdannet sivilingeniør ved NTNU, med spesialisering innen prosjektledelse.
Han jobber med systematisk ferdigstillelse på prosjekt Livsvitenskapsbygget, med særlig fokus på oppfølging av sluttfasen i prosjektet, for å sikre at funksjonene til de tekniske løsningene ivaretar prosjektets krav.
Han har også erfaring jobbet med blant annet usikkerhetsstyring, digitalisering, prosessutvikling, og har bidratt til å utvikle og implementere standardiserte arbeidsprosesser og digitale støtteverktøy på Livsvitenskapsbygget.

Stein Robin Syse Waldenstrøm er stipendiat ved Norges Idrettshøgskole (NIH), hvor han forsker på utvikling av mental robusthet i høyprestasjonsmiljøer innen idrett og dans.
Stein Robin har en mastergrad i idrettspsykologi fra NIH, hvor han studerte utøverens opplevelser av prestasjon under press. Gjennom flere år har han arbeidet som idrettspsykologisk rådgiver i toppidretten, med erfaring som mental trener i blant annet toppfotball og topphåndball, samt som fagkonsulent i Olympiatoppen.
Ved siden av forskningen arbeider han med prestasjonsutviklingen for individer og grupper på tvers av ulike kontekster. Han er særlig opptatt av hvordan mentale ferdigheter kan utvikles over tid, og brenner for en helhetlig tilnærming til prestasjon og menneskelig utvikling.

Sverre Dahlen Aspenes er en profesjonell skiskytter og har gjennom flere år levd tett på prestasjonspress, forventninger og med fullt ansvar for egen prestasjonsutvikling.
Han har vært en del av toppidretten i over ti år, og jobber kontinuerlig med å utvikle seg som utøver – i en prosess som på ingen måte har vært lineær. Sverre ble juniorverdensmester i 2018, har tre EM-gull og to NM-gull, men skulle bli 28 år før han tok steget opp på pallen på øverste nivå. Det skjedde i vinter da han skjøt fullt hus på fellesstarten i verdenscupen i Nove Mesto – med 25 000 høylytte tsjekkere på tribunen.
Parallelt med idrettskarrieren studerer han ved NIH, hvor han tar en master i idrettsvitenskap med fordypning i trenerrollen.
(foto: innherred.no)

Tobias Onshuus Malvik er rådgiver i OPAK. Han har erfaring med strategisk rådgivning, usikkerhetsanalyser, kvalitetssikring og etterevaluering av prosjekter. Han er for tiden utleid til driftsavdelingen ved Radiumhospitalet.
Tobias er prosjektleder for arrangementet.
Tobias forsvarte i 2026 sin doktorgrad ved Institutt for bygg- og miljøteknikk (NTNU) med avhandlingen Bridging Lean Construction to Opportunity Management and Sustainability, hvor verdibegrepet i byggeprosjekter stod særlig sentralt.
Han har også arbeidet med forskning på bærekraft i norske idrettsanlegg ved Senter for Idrettsanlegg og Teknologi (SIAT). Tobias er utdannet logistikkingeniør fra NTNU og har en mastergrad i industriell økonomi fra Universitetet i Sørøst‑Norge (USN).

Stamhuset lager og serverer deilig mat
Stamhuset er en organisasjon som jobber med å få unge inn i/tilbake til arbeidslivet og bekjempe utenforskap. Man betrakter alle aktivitetene som prosjekter og dette gir mange erfaringer for de unge. Rundt 100 unge er hjulpet så langt.
«Stamhuset er en byomfattende ideell virksomhet med formål om å forebygge tidlig utenforskap blant unge. Gjennom syv år har vi bygget kompetanse innenfor restaurantvirksomhet, events og arbeid, og vi jobber prosjektbasert med unge voksne (15–25 år). Vi samarbeider med ideelle, offentlige og kommersielle aktører om rekruttering, opplæring og arbeidserfaring.»
Stamhuset er en del av OPAK-gruppen og har vært samlokalisert på Skøyen i OPAK-bygget siden januar 2024. Under arrangementet vil Stamhuset stå for servering av lunsj og en matbit under minglingen i etterkant.
Vi ser også frem til at Stamhusbandet igjen sørger for liflig tonefølge.

OPAK Ung er en gruppe for yngre ansatte i OPAK som arbeider for å skape samhold, dele erfaringer og bygge nettverk tidlig i karrieren. Gruppen ledes av Kristina Axelsson, Ella Arentz Hagen og Silje Larsen, og er et tilbud spesielt rettet mot OPAKs ansatte med kort fartstid i arbeidslivet. OPAK Ung bidrar til å utvikle konferansens innhold og profil med utgangspunkt i perspektivene til den neste generasjonen i bransjen. De vil også arrangere aktiviteter under minglingen for å legge til rette for gode samtaler etter det faglige programmet.
Kåring av Prosjekt Norges pris: Årets prosjekt
Hvem stikker av med denne gjeve utmerkelsen?
Følg med for oppdateringer i programmet. Begrenset antall.
Vi ønsker oss en god mix på tvers av erfaring/antall år i bransjene og oppfordrer derfor alle til å ta med yngre kolleger/fremtidens prosjektledere.
Kort om Formål 🎯
🟢 Møteplass hvor unge OG erfarne prosjektfolk møtes for å dele erfaringer, idéer og perspektiver
🟢 En arena fhvor forskning kobles med praktisk erfaring
🟢 Skape ny innsikt sammen, og muligheter og bidrar til bedre gjensidig forståelse
🟢 Dele utfordringer knyttet til prosjektprosesser
🟢 Synliggjøre nye stemmer og friske perspektiver i prosjektfaget
Målgrupper 👥
🟢 Nyutdannede og yngre prosjektmedarbeidere hos partnerne
🟢 Erfarne prosjektledere, prosjekteiere, linjeledere og HR/lederutvikling
🟢 Faglig ansatte og veiledere ved universitet og høgskoler
🟢 Studenter innen prosjekt, bygg og anlegg, teknologi, økonomi, ledelse m.m.
